V zime hreje, v lete chladí, po celý rok vetrá.

STOP: Prestaňte vašu klimatizáciu používať nesprávnym spôsobom

Máte doma alebo vo firme klimatizáciu? Poznáte všetky možné nastavenia a to, ako jednotlivé funkcie vašej klimatizácie fungujú? Správne používanie klimatizácie je nesmierne dôležité pre vaše zdravie, ako aj pre zdravie všetkých ľudí, ktorí sa nachádzajú v chladenom alebo vykurovanom priestore. 
Naučte sa používať vašu klimatizáciu správne a prestaňte škodiť sebe aj ostatným ľuďom.

Často kladené otázky

Na tejto stránke si môžete prečítať odpovede na najčastejšie otázky našich zákazníkov.

Ako často je potrebné vykonávať servis klimatizácie a jej dezinfekciu?

Bytovú a kancelársku klimatizáciu odporúčame dezinfikovať a servisovať:

  • 1 krát za rok, ak ňou iba chladíte a odvlhčujete vzduch,
  • 2 krát za rok, ak ňou zároveň aj vykurujete.

Klimatizácie zabezpečujúce kvalitu vzduchu v serverovniach by mali byť servisované častejšie, minimálne 2-krát ročne. Myslite na to, že tieto zariadenia bežia neustále, 365 dní v roku. Preto sa o ne treba starať intenzívnejšie, ako o iné, menej používané chladiace systémy.

Veľké chladiace zariadenia je vhodné a často aj legislatívne nutné servisovať minimálne 1-krát ročne. Pri určitom množstve chladiacej látky je legislatívou prikázané servisný cyklus opakovať každých 12 mesiacov a popritom nahlasovať množstvo spotrebovanej chladiacej látky.

Ktoré značky klimatizácie servisujete?

Už od roku 1994 sami dodávame, montujeme a servisujeme klimatizácie značky Daikin. Okrem toho sa staráme aj o klimatizácie značiek Toshiba, Sinclair, Airwell a ďalšie.

Vo všeobecnosti sa dokážeme postarať o každú klimatizáciu, no problémom býva dostupnosť náhradných dielov. Dodanie náhradných dielov na menej známe značky klimatizácie môže byť naozaj náročné a môže trvať niekoľko týždňov či dokonca mesiacov.

Najlepšie urobíte, keď ostanete pri overených a známych značkách, alebo si aspoň pred kúpou overíte, či sú náhradné diely na kupovanú klimatizáciu dostupné aj na Slovensku.

Môžem si servis klimatizácie urobiť aj sám?

Servis klimatizácie môže vykonať iba oprávnená osoba podľa živnostenského zákona a podľa iných noriem a predpisov výrobcov klimatizačných zariadení.

Takýto servis je dôležitý aj z hľadiska reklamácie. V prípade nevykonania pravidelného servisu kvalifikovanou osobou môže výrobca odmietnuť uznať reklamáciu výrobku. Z tohoto dôvodu je nutné servisné prehliadky, výmeny dielov a opravy aj dôkladne dokumentovať.

Zároveň je od určitého množstva chladiva nutné štátnemu orgánu nahlasovať údaje o množstve spotrebovanej chladiacej látky. Prístup k programu, pomocou ktorého sa potrebné údaje nahlasujú, majú iba oprávnené osoby, ktoré boli na tento úkon vyškolené a preskúšané.

Dajte si pozor, aby ste si vybrali servisnú firmu s kvalifikovanými pracovníkmi, ktorí zároveň majú všetky potrebné oprávnenia. Naši pracovníci tieto oprávnenia majú.

Ktoré značky kotlov servisujete?

Podobne ako pri klimatizáciách, aj pri kotloch je hlavným problémom pri vykonávaní servisných prehliadok, úkonov a opráv dostupnosť náhradných dielov.

Špecializujeme sa na značku kotlov Buderus, ku ktorej sme pridali aj Volf a mnohé ďalšie značky kotlov.

Ak sa ešte iba rozhodujete o kúpe kotla, určite najprv skontrolujte dostupnosť náhradných dielov na Slovensku.

Stačí iba urobiť revíznu kontrolu plynového kotla, alebo je potrebné zabezpečiť aj niečo iné?

Na kotolňu nahliadame ako na zložitý celok, ktorý okrem kotla obsahuje mnoho ďalších častí. Pri servise našich zákazníkov informujeme o tom, čo všetko im legislatíva prikazuje.

Taktiež zabezpečujeme revíziu mnohých ďalších zariadení, ktoré do kotolne patria, ako napríklad komín, plyn, elektroinštalácia, expanzná nádoba, filter, rozvody, čerpadlá atď.

Vykurovací systém je naozaj komplexný a určite nie je vhodné a bezpečné zamerať sa iba na samotný kotol.

Ako často je potrebné meniť filtre?

Interval výmeny vzduchového filtra spravidla závisí na tom, koľko prachu sa vo vzduchu v danej lokalite nachádza.

Keď je vzduch nasávaný z vonkajšieho prostredia, záleží na tom, či sa budova nachádza v centre mesta alebo na okraji obce s väčším množstvom zelene. V prípade zelene ide taktiež o to, či sú v danej oblasti listnaté alebo ihličnaté stromy.

Pri odvode vzduchu z vnútorného prostredia ide najmä o to, ako je daná miestnosť využívaná. Ak je miestnosť obytná, bude v nej menej prachu, ako napríklad v priemyselnej miestnosti s vysokou prašnosťou.

Filtre vám odporúčame meniť:

  • v málo prašnom prostredí 2-krát za rok,
  • vo veľmi prašnom prostredí 4-krát za rok,
  • v prípade merania tlakovej straty filtra približne vtedy, keď je nameraná hodnota dvojnásobne vyššia ako v čistom stave.

Môžem si filter vymeniť aj sám?

Filter si môžete vymeniť aj sami.

 V prípade záujmu vám môžeme potrebné filtre dodať a vymeniť si ich môžete sami. Nezabudnite pri tom však na vyčistenie vzduchotechnickej jednotky zvnútra saponátom, alebo aspoň čistou vodou.

Stačí, keď filter vyčistím vysávačom alebo vyperiem?

V prípade klimatizačných jednotiek je niekedy možné filtre vyčistiť vysávačom alebo oprať.

V prípade vetracích jednotiek vám to však neodporúčame. Vysatie či vypratie filtrov je spravidla nedostačujúce. Filter bude často už po krátkom čase opäť zanesený.

Navyše tu hrozí, že sa filter roztrhne a umožní prenikanie prachu, čím sa môžu napríklad poškodiť ventilátory alebo zaniesť celé potrubia hrubou vrstvou prachu. Hrubá vrstva usadeného prachu je horľavá!

Nenašli ste odpoveď na vašu otázku? Radi vám na ňu odpovieme

Naše služby

Hlavnou činnosťou našej spoločnosti je oprava, údržba a servis:

  • klimatizácií,
  • kotlov, kotolní a kúrenia,
  • vzduchotechniky.

Kompletnú ponuku našich služieb nájdete na stránke Servisné služby.

Prečítajte si náš príbeh

Klimatizáciám, kúreniu a vzduchotechnike sa venujeme už viac ako 27 rokov.

Prečítajte si náš príbeh, v ktorom sa dozviete, ako sme sa postupne rozvíjali a rástli a ako sme dostali až na pozíciu, v ktorej sme dnes.

STOP: Prestaňte vašu klimatizáciu používať nesprávnym spôsobom
 

STOP: Prestaňte vašu klimatizáciu používať nesprávnym spôsobom

Máte doma alebo vo firme klimatizáciu? Poznáte všetky možné nastavenia a to, ako jednotlivé funkcie vašej klimatizácie fungujú? Správne používanie klimatizácie je nesmierne dôležité pre vaše zdravie, ako aj pre zdravie všetkých ostatných ľudí, ktorí sa nachádzajú v chladenom alebo vykurovanom priestore.

Naučte sa používať vašu klimatizáciu správne a prestaňte škodiť sebe aj ostatným ľuďom.