Ako systém funguje?

Vonkajší vzduch máte v zime chladný. Keď otvoríte okno, chladný vzduch vojde dovnútra a treba ho následne ohriať. Tu vzniká otázka... Aký má význam zatepliť si celý dom a spraviť nové okná, keď otvorím okno a ten chladný vzduch vojde dnu? Viete o tom, že na ohriatie vzduchu v rodinnom dome spotrebujete 4-5 krát viac tepla ako na vykurovanie? Na vzduch ktorý ohrievame, spotrebujeme niekedy aj 5 násobne viac energie. Kvôli tomu ľudia vymysleli REKUPERÁTOR, kde sa energia ktorá odchádza odovzdá tej čo prichádza. Jeden vzduch sa zohreje od druhého.

Ako sa to robí?

Opotrebovaný vzduch odvádza von a zásobuje váš dom čerstvým prečisteným vzduchom. Pomocou oddelených prúdov vzduchu sa studený vzduch na vstupe do domu zohrieva teplým odvádzaným vzduchom. Takto sa nestratí skoro žiadna energia. Cez vetracie ventily sa následne privádza čerstvý vzduch do jednotlivých miestností a súčasne sa odvádza opotrebovaný vzduch plný pachov a nečistôt.

  • 1

  • 2

  • 3

  • 4

  • 5

  • 6

  • 7

Z čoho sa vetrací systém s rekuperáciou skladá?

Potrubie na odvod a prívod vzduchu

Na to aby ste dostali vzduch dovnútra potrebujete mať prívodné potrubie.
Prívodným potrubím nám dovnútra vchádza vzduch a druhým zasa odchádza.


Rozdeľovače

Na to, aby ste mali rekuperačnú jednotku spojenú nie len s vonkajším prostredím, ale aj vnútorným slúžia dva rozdeľovače, ktoré sú zároveň, aj tlmičmi hluku. Jeden vzduch privádza a druhý odvádza. Časť ktorá je vyplnená materiálom tlmí hluk.
Na vrchu v rozdeľovači vieme nastaviť, aby v každej miestnosti bolo patričné množstvo vzduchu. Na to nám slúžia takzvané záslepky. Môžeme nimi nastaviť pomocou zatočenia alebo povolenia, aké množstvo vzduchu odvádzame.

Akustický tlmič s rozdeľovačom
Zehnder ComfoWell: modulárny systém pre jednoduchú a priestorovo nenáročnú motáž. Skladá sa z tlmiča hluku, ku ktorému je pripojená koncová a montážna doska s funkciou rozdeľovača alebo zároveň jemný filter F9 či uhlíkový filter. Jediný čistiteľný tlmič na trhu, prístup pre čistenie celého systému. Bráni presluchu medzi miestnosťami a tlmí zvuk jednotky.


Filtre

Vonkajší vzduch je 100násobne čistejší ako vnútorný, no napriek tomu sa v ňom nachádzajú rôzne nečistoty. Práve kvôli tomu používame filtre. Filtre sú dva.
Jeden je na prívod vzduchu a druhý na odvod vzduchu.

Prečo sa filtruje vzduch ktorý odchádza z domu?
Je to kvôli tomu, aby sa chránili lopatky ventilátora pred usádzaním nečistôt a aby sa nezaniesli kanáliky rekuperátora. Viete ako vyzerá autochladič? Nejak podobne vyzerajú kanáliky rekuperátora.


Ventilátory

Rovnako ako pri filtroch máme dva ventilátory. Jeden ventilátor tlačí vzduch dnu a druhý von.


Potrubia vedúce do jednotlivých miestností

Tieto potrubia vedú do jednotlivých miestností a privádzajú vzduch. Tie naše sú antibakteriálne a anti statické. Majú hladký povrch – výrazne tak obmedzujeme usadzovanie prachu.

Počet potrubí závisí od počtu miestností vo vašom dome ktoré chcete vetrať.

Hygienický rozvod vzduchu
Větrací trubka ComfoTube 90: z nezávadnej umelej hmoty (antibakteriálna, antistatická). Hladký vnútorný povrch Clinside výrazne obmedzuje usadzovaniu prachu a umožňuje jednoduché čistenie. 3-4x väčšia ohybnosť ako u bežných trubiek znižuje čas a cenu inštalácie, polovičné tlakové straty umožňujú tichší chod. K dodaniu je tiež v ø 75 mm.


Rekuperátor

Mnohí si myslia, že celý tento systém je rekuperácia, avšak správne sa to celé nazýva VETRACÍ SYSTÉM. Rekuperácia je len jedna časť z tohto celého vetracieho systému a slúži na to, aby sme na ohriatie vonkajšieho vzduchu na teplotu vnútorného vzduchu, spotrebovali čo najmenej tepla. Hlavná funkcia rekuerátora je šetrenie energiou. V zime zohrieva a v lete ochladzuje privádzaný vzduch odvádzaným.
Slúži na to aby vo vnútri ten teplý vzduch, ktorý odvádzate odovzdal teplo privádzanému vzduchu.

Okrem rekuperátora, ktorý rekuperuje iba teplo, môže mať aj rekuperátor entalpický v ktorom sa odovzdáva vlhkosť. Teplý vzduch obsahuje veľa vlhkosti, a keď sa odovzdáva teplo medzi vonkajším chladným vzduchom, tak tá vlhkosť sa skvapalní. Vzniká nám kondenzát a ten kondenzát musíme niekam odviesť. Pri entalpickom rekuperátore vlhkosť prejde do privádzaného vzduchu. To znamená že sa nám vráti naša vlhkosť. Je to dôležitý proces, pretože inak by ste tú vlhkosť museli do priestoru nejako dodať. Napríklad varením, alebo sprchovaním. Vodná para ktorá sa odparí do Vášho domu sa Vám v entalpickom výmenníku vráti späť.

Prečítajte si viac o tom čo je to rekuperácia a hlavné výhody rekuperácie.


Anemostat

Do koncového prvku sa nasunie anemostat , alebo inak povedané tanierový ventil.

Je veľmi dôležité, aby ste si vybrali také zariadenie, kde si viete nastaviť aké množstvo vzduchu má byť do miestnosti privádzané.

Pri návrhu vetracieho systému s rekuperáciou sa určí presne koľko vzduchu má byť v ktorej miestnosti. Na jedného človeka sa počíta 25m3 za hodinu.

Toto všetko vám mi pri montáži nameriame a odovzdáme to protokolom o skúške kde si môžete skontrolovať aké množstvo vzduchu tam je.

Vedeli ste o tom že ak idete stavať dom, po roku 2020 ho neskolaudujete bez riadeného vetrania?
Prečo?
Pretože váš dom bude musieť spĺňať určité kritériá nazývané „Angular“. Je to určitá charakteristika vášho domu a pokiaľ ju nebudete spĺňať nedostanete kolaudáciu. Spĺňať ho budete iba vtedy, ak budete mať riadené vetranie.

Aké druhy vetracích systémov poznáme?

Existuje centrálny alebo decentrálny vetrací systém

Centrálne vetranie je vetranie celého vášho rodinného domu.

Decentrálne vetracie systémy sa používajú prevažne do bytov, ale je možné ich namontovať samostatne do miestností aj v rodinných domoch. Výhodou oproti centrálnemu vetraciemu systému je, že si nevyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu. Preto sa centrálne vetracie systémy prevažne montujú v priebehu stavby domu.

Ako sa zbaviť prebytočného tepla a vlhkosti v dome

Máte zaizolovaný dom najkvalitnejšou izoláciou?
V zime je to v poriadku, ale v lete to môže spôsobovať problémy, aj napriek tomu že máte v dome nainštalované vetracie zariadenie s rekuperáciou tepla.

Ak máte veľké presklené plochy, prípadne podkrovné izby tak práve izolácia bráni úniku tepla cez obvodné konštrukcie.

Prebytočného tepla a hlavne vysokej vlhkosti sa zbavíte iba tak, že ju skvapalnite v klimatizácií. Takže urobte si minimálne predprípravu.

To isté platí aj ak nemáte už peniaze nazvyš a neostali Vám na vetraciu jednotku s rekuperáciou, tak si minimálne zrealizujte rozvody. Aj samostatne ak ste zručný.

 

Staviate dom, alebo už nejaký vlastníte?

Kontaktujte nás a vypracujeme vám cenovú ponuku na Vetrací systém s rekuperáciou.

Žiadosť o cenovú ponuku