Klimatizácia

Prečo používame klimatizáciu?

Väčšina ľudí povie, aby sme znížili teplotu.
Odpoveď znie: Áno aj.

Dám Vám ešte jednu otázku.
Čo prekáža bežnému človeku viac?
A, Vysoká teplota
B, Vysoká vlhkosť

Keď je Vám v lete teplo, čo pociťujete? Že po Vás steká pot. Prečo je to tak? Pretože ak je v lete vzduch teplý a suchý, to nám tak neprekáža. Všimnite si, že veľa ľudí v zime prekuruje miestnosť, v ktorej sedia, a to suché teplo im neprekáža – dokonca ho mnohí milujú.

Vlhké teplo je však niečo iné. Je to stav, kedy je vodnej pary vo vzduchu toľko, že už nedokáže ďalšiu vlhkosť do seba absorbovať. To spôsobí, že ten Váš pot na povrchu Vášho tela sa neodparuje. Vtedy nastáva ten nepríjemný pocit tepla, kedy sa po tele, na pokožke tvorí lepkavý povlak. Lepí sa na Vás spodné prádlo aj oblečenie, čo sa pri suchom teple nestane.

Klimatizáciou znižujeme teplotu vzduchu, no zároveň odvlhčujeme priestor.

Vedeli ste, že napríklad z Vašej spálne vznikne počas dňa 12 až 15 litrov kondenzátu? Kondenzát je skvapalnená vodná para vo vzduchu – v klimatizácií sa z pary stáva kondenzát - kondenzáciou, teda skvapalňovaním.

Prečo Vám to hovorím?

Ten úvod som zámerne napísal takto. Od roku 1990, odkedy podnikám, vysvetľujem našim zákazníkom teóriu, ako to funguje, práve takto.
Ten pocit, že sa Vám nedá dýchať, alebo je nevyvetrané, je spôsobený práve tou vysokou vlhkosťou. Po pár minútach, odkedy si zapnete klimatizáciu, tak máte pocit, že ste v čerstvo vyvetranej miestnosti.

Naším zákazníkom vypracujeme cenovú ponuku na klimatizáciu vo viacerých alternatívach. Najčastejšie so zariadením Daikin, prípadne Mitsubishi, či Toshibu, alebo Sinclair. Daikin je naša jednotka, od roku 1994 sme jeho partnerom. Sú však zákazníci, ktorí si želajú inú značku, preto sme pripravení vyhovieť maximálne každému zákazníkovi. V cenovej ponuke je cena dodávky, zariadení a cena montáže.

1. Absolútna a relatívna vlhkosť vzduchu

Pozrite si tento obrázok. Je to diagram vlhkého vzduchu a všetkých zmien ktoré sa dejú. Zostrojil ho pán Mollier, preto sa volá po ňom = Mollierov diagram.


Všimnite si na ňom tieto údaje:
A, Teplotu vzduchu
B, Relatívne vlhkosti – viacero kriviek
C, Absolútnu vlhkosť

Z videa som urobil snímku absolútnej vlhkosti. Na nej som nakreslil, iba pre predstavu, šípkami troch farieb oblasť, kde sa vo vonkajšom vzduchu nachádzame v zimnom období (modrá farba), v prechodnom období - jar/jeseň (zelená farba) a leto (pomarančová farba).

Klimatizáciou v klasickej klimatizačnej jednotke dosiahneme v lete to, že posunieme absolútnu vlhkosť z letnej, do absolútnej vlhkosti prechodného obdobia. (Tento príklad slúži len ako teoretická predstava)

Pre podobnú predstavu sú na druhej snímke 3 poháre, naplnené rôznym množstvom vody. Tak si predstavte, že by ste v zime nechali vyparovať vo vykúrenej miestnosti vodu dovtedy, kým by sa odparovala. Čo by ste dosiahli? V miestnosti by ste mali teplotu a vlhkosť rovnakú ako v lete.

Čiže odpoveď na otázku, ktorú som vám dal hneď v úvode znie: Celý problém nášho nepríjemného pocitu je spôsobený viac vlhkosťou ako teplotou vonkajšieho vzduchu.

Dôkaz:

 

Dôkaz o mojom tvrdení si môžete overiť v lete, kedy vonkajšia teplota je v rozmedzí 20-24°C, prípadne aj vyššej teplote 26°C. Hoci je to tak akurát, steká po Vašom tele pot a ťažšie sa vám dýcha. Najčastejšie býva takýto stav pred búrkou, alebo keď je daždivé obdobie – sú také upršané letá. Okná v dopravných prostriedkoch sú zarosené. Vtedy si uvedomíte, že teplota je v poriadku, no vzduch je príliš vlhký. Vtedy Vám pomôže klasická klimatizácia - v nej si môžete zvoliť režim odvlhčovanie. Ženy toto obdobie nemajú rady, pretože sa im kazí účes. Vlasy sa vplyvom vysokej vlhkosti naťahujú, a tým sa celý účes deformuje – jednoducho nedrží svoj tvar.

Viac o vlhkom vzduchu píšem v tomto blogu

Čo z toho vyplýva?

Preto ja naším zákazníkom vysvetľujem, že hoci máte perfektne zateplený Váš rodinný dom, predsa len sa Vám do vnútra vetraním dostane vonkajší vzduch. Zároveň slnko, svojimi lúčmi, Vám prehreje vnútorné priestory. Teplejší vzduch do seba vie nasať, resp. absorbovať viac vodnej pary, ako chladný vzduchu, teda sa vlhkosť v miestnosti zvyšuje.

Veď čo je to inovať? Zamrznutá vodná para.

Preto, ak staviate nový dom, odporúčam Vám, aby ste si spravili aspoň predprípravu na klimatizáciu, o ktorej hovorím v nasledujúcom videu. V konečnom dôsledku Vám to v budúcnosti môže ušetriť náklady a čas.

2. Nielen cena, ale aj hluk

Klimatizáciu si vyberajte aj podľa hluku vnútorných jednotiek, nie iba podľa ceny. V našej predajni máme viacero vnútorných jednotiek, na ktorých si môžete vyskúšať, aký spôsobujú hluk, čo vám pomôže k lepšiemu výberu. Hlavne do spálne a detských izieb zohľadňujte toto kritérium.

3. Ako používať klimatizáciu?

Mnoho ľudí na klimatizáciu nadáva, pretože s ňou majú negatívne skúsenosti. Aby ste sa do podobných nepríjemností nedostali aj vy, je dobré vedieť, ako klimatizáciu ovládať a aký režim si na nej zvoliť. Viac o tom hovorím v tomto videu:

4. Plnenie a servis klimatizácie

Klimatizácia, ak je správne namontovaná, tak sa chladivo dopĺňa iba pri jej spustení. Viac nie je potrebné dopĺňať. Žiaľ, pokiaľ sa o ňu roky nikto nestará, tak sa môže stať, že chladivo cez netesnosti, ktoré môžu vzniknúť aj zanedbaním servisu, unikne.

5. Pozor na legislatívu

Pri niektorých zariadeniach platí povinnosť, mať pravidelný servis. Pozrite si toto video a zistite, či tam patrí aj to vaše.

 

Máte záujem o vypracovanie cenovej ponuky? Vyplňte nasledujúci dotazník a my sa Vám ozveme.