Horvát Servis

blog-pics-vlhkost

Ako riešiť problémy s vlhkosťou

V praxi sa stretávam často s problémami, ktorým ľudia nerozumejú. Preto mi napadlo natočiť video a aj napísať elektronickú knihu o vlhkom vzduchu. Minulý týždeň som mal možnosť byť na jednej stavbe, kde reklamovali generálnemu dodávateľovi že ráno našli v technickej miestnosti vedľa garáže mláčku vody. Vraj pochádza zo vzduchotechnického potrubia, ktoré nie je odvodnené. Vzduchotechniku realizovali bratislavské firmy a mňa si pozvali, aby som sa ako nezávislý k tomu vyjadril. 

Prvé, čo som im povedal, že to je s kondenzovaná vodná para a aby priestor odvlhčili. Mal som pocit, že tomu nerozumejú. V tom dome sa problém s vlhkosťou opakoval aj pri stropnom chladení, pretože pri stropnom chladení nedochádza k odvlhčovaniu vzduchu v miestnosti. Okrem stropného chladenia mali aj klasickú klimatizáciu, no nemali ju zapnutú. Očakávali, že stropné chladenie im bude postačovať. 

V ostatnej dobe máme teplejšie letá a čím je vzduch teplejší, tým viac vodnej pary vie do seba absorbovať. Ak máme teda leta horúce, je logické, že vo vzduchu je aj viac vodnej pary a tá nám prekáža viac ako samotná teplota. Počul som o empirickom čísle 140, ktoré znamená, že ak sa človek nachádza v prostredí, kde súčet teploty a relatívnej vlhkosti sa blíži alebo dosiahne úroveň 140, má problém v takomto prostredí dlho vydržať. Následne môžu nastať komplikácie. Ak zoberiete do úvahy teploty, tie dosahujú u nás hodnotu aj 35°C a relatívna vlhkosť sa blíži k 100%. Predstavuje to obdobie letných búrok, vtedy sa súčet blíži k empirickému číslo 140.

Aké hodnoty má teplota a relatívna vlhkosť vo vašej miestnosti, v ktorej sa nachádzate? Iba klasická klimatizácia dokáže znížiť teplotu a zároveň aj vlhkosť. O čísle 140 som počul v súvislosti so saunovaním. Každý znáša teplotu a vlhkosť inak. To, čo je stanovené normami, by som mohol nazvať kompromisom pre väčšinu.

Napíšte nám

Chcete sa niečo spýtať, poradiť sa alebo máte záujem o vypracovanie cenovej ponuky? Neváhajte nás kontaktovať.