Vysušuje či nevysušuje rekuperácia vetranú miestnosť?
Touto otázkou sa zaoberá mnoho ľudí, ktorí v zimnom období zvaľujú vinu suchého vzduchu na rekuperáciu. Je to pravda, alebo nie? Poďme sa na to pozrieť.
Najskôr si musíme odpovedať na otázku: Čo to tá rekuperácia vlastne je?
Rekuperácia je vetracie zariadenie, ktoré nám privádza vzduch do pobytových miestností. Hlavne v noci je dôležité mať dostatok kyslíku v miestnosti, kde spíme. Zároveň odvádza z domu či bytu odpadový vzduch.
Viac o rekuperácii si môžete prečítať v našom článku “Čo je to rekuperácia”
Privádzaný vzduch je hlavne v zimnom období studený a suchý. Teplota vetranej miestnosti je približne 20°C. Je prirodzené, že nám studený vonkajší vzduch s teplotou pod bodom mrazu vadí. Chladný vzduch sa však do miestnosti dostane aj vtedy, keď vetráme otvoreným oknom.
Váš vykurovací systém potom zareaguje pomocou regulácie radiátorov, alebo podlahového kúrenia. Reakcia je taká, že sa Vám zvýši spotreba tepla, aby zohriala studený vzduch na teplotu miestnosti.
Rekuperácia má tú výhodu, že v rekuperátore – to je jedna z častí rekuperačnej jednotky – si odovzdajú oba vzduchy navzájom svoje energie. Studený vzduch sa ohreje, teplý vzduch sa ochladí.
Správne by sa teda “rekuperácia” mala nazývať “vetracia jednotka s rekuperáciou”.
Čo sa vlastne deje pri vetraní – či už oknom, alebo vetracou jednotkou s rekuperáciou?
Pre lepšie pochopenie si to pozrieme na tomto videu, kde Vám to aj nakreslím a vysvetlím.
V zimnom období otvoríte okno a vyvetráte. Čo si všimnete? Vonku je 0°C, teda aj privádzaný vzduch má 0°C, vonkajší vzduch má relatívnu vlhkosť 53% r. F. vnútorný má 53% r. F.
Lenže radiátor zareagoval a začal kúriť. Tým sa zvýšila sa teplota, ale znížila sa relatívna vlhkosť. Čo si však môžete všimnúť na obrázku je, že aj vonkajší vzduch, aj vnútorný majú 2g vody na 1kg vzduchu.
Ohrev aj chladenie vzduchu v miestnosti sa deje tak, že množstvo vody rozprášené v miestnosti sa nemení. Voláme to absolútna vlhkosť. To, čo sa mení, je relatívna vlhkosť a teplota.
Ako? Ohrevom vzduchu sa pohybujeme po čiare konštantnej, teda nemennej, absolútnej vlhkosti vzduchu. Ochladzovaním sa tiež pohybujeme po čiare absolútnej vlhkosti. Ohrev ide smerom hore a chladenie smerom dole.
Tento fyzikálny jav je vždy rovnaký
Preto je jedno, či vetráte oknom, ventilátorom bez rekuperácie, alebo vetracou jednotkou s rekuperáciou. Je jedno, čím zohrejete studený vzduch, či radiátorom, podlahovým kúrením alebo odpadovým vzduchom – ktorý odvádzate práve tou vetracou jednotkou s rekuperáciou – výsledok bude vždy rovnaký.
Rekuperácia Vám šetrí energiu. Preto peniaze, do nej investované, sa Vám vrátia v podobe úspory energie, ktorú by ste minuli na zohriatie vzduchu.
Entalpický výmenník, alebo ako nevysušovať vzduch
V prípade, že v rekuperácii použijete entalpický výmenník, získate späť okrem tepla aj vlhkosť. Vtedy totiž dochádza aj k spätnému získavaniu vlhkosti, ako môžete vidieť na videu.
Entalpický výmenník môžete nájsť aj v zariadeniach Zehnder, ktoré predávame.
Čo vtedy získate? Ako sa to prejaví?
Plná šípka na tomto grafe znázorňuje absolútnu vlhkosť, ktorá sa nemení, keď získate teplo.
Ak však okrem tepla získavate aj vlhkosť, tak sa absolútna vlhkosť zmení. V tomto prípade môžem povedať, že rekuperácia môže aj zvlhčovať. Oproti vetraniu oknom, kedy sa vzduch nezvlhčuje.
A máme tu záver. Nastal čas, aby som Vám odpovedal na otázku, ktorú som Vám položil ešte v úvode. “Vysušuje či nevysušuje rekuperácia vetraný vzduch?”
Odpoveď na otázku teda znie…
Nevysušuje.
Či už vetráte oknom, alebo rekuperáciou, je to jedno. V prípade rekuperácie máte možnosť využiť ten vlhší vzduch, ktorý máte vo vnútri v príbytku.
Odkiaľ sa tam vzala vlhkosť? No varením, sprchovaním, dýchaním… A táto vlhkosť sa Vám môže vrátiť späť, ak použijete entalpický výmenník.
Nech sa páči, navštívte nás. Poradíme Vám s výberom a ukážeme, ktoré jednotky majú entalpický výmenník, a ktoré majú klasicky výmenník kde sa rekuperuje iba teplo. Ďakujem.
Navštíviť nás môžete na adrese: Bánovská cesta 11, 010 01 Žilina
Alebo nás kontaktujte cez internet pomocou nasledujúceho dotazníku: