Prečo vetrať?
Človek ma milióny buniek a tie pre svoj život potrebujú potravu a kyslík. Bez jedla vydrží žiť dlho, bez vody tiež, no bez kyslíka vydrží veľmi málo.
Ako sa však veľakrát sami k sebe správame? Skúsme si na to odpovedať.
V reštaurácií si vyberáme podľa chuťových buniek, hoci by sme mali myslieť na výživu pre všetky naše bunky. Pri nápojoch máme niektorí radi sladké nápoje a neriešime, či sú pre nás najzdravšie. Aj pri jedle a pití sa veľakrát nepozeráme na to, koľko nás to dennodenne stojí, aké máme mesačné či ročné náklady na jedlo či pitie. Ak vám však povieme, aby ste si do spálne nainštalovali vetracie zariadenie, okamžite odpoviete – však si otvorím okno. V lete nie je problém, no v chladných dňoch a najmä v zime nastáva problém.
Čo sa stane, ak si otvoríte to okno?
Vymeníte vzduch vo vašej spálni, no maximálne ho vymeníte toľko, aký má spálňa (detská izba) objem. Čo to znamená? Dieťa aj dospelý človek potrebuje každú hodinu 25m3 čerstvého vzduchu. Schválne – zmerajte si spálňu či detskú izbu, šírka x výška x dĺžka ( 4 x 2,7x 5 =54 m3), dostanete objem spálne či detskej izby. Býva to okolo 45-60m3. Ak v nej spíte dvaja, tak by ste si mali nastaviť budík a každú hodinu vstať otvoriť okno dokorán a vyvetrať. Robíte to počas noci? Však nie?
No však naši predkovia to tiež nerobili. Áno nerobili, lenže oni nemali obydlia tak utesnené, ako ich máme my – hermetický tesné. Našim predkom sa záclony vplyvom netesnosti hýbali – v súčasných zateplených objektoch – dodávatelia okien sa pýšia tým, že im ani kvapka cez okno nepretečie. Nedochádza takmer k žiadnemu prirodzenému vetraniu, pokiaľ nemáte otvorené okno, máme naše domy UTESNENÉ.
Máte radi detektívky? Viete, že v nich sú občas popísané deje ako človek zomrie – vankúš, igelitka, škrtidlo či iný podobný spôsob – rozmýšľali ste, čo sa vtedy stane?
Mozog a jeho bunky sú nejakú dobu bez kyslíka, ale po pár sekundách odchádzajú a s nimi aj ďalšie bunky v iných orgánoch – bez kyslíka niet života.
Zdá sa vám to prirovnanie pritiahnuté za vlasy?
Alebo inak viete, že ak spíte v nevyvetranej miestnosti, tak ste si to škrtidlo či ten igelit vlastne nasadili sami sebe? Neveríte?
Tak si porovnajte, ako sa vyspíte pri otvorenom okne a ako pri zatvorenom bez vetrania. Či zbadáte ten rozdiel. Ráno, keď sa zobudíte po tom, čo ste mali úplne uzatvorené spálňu a ráno, kedy ste mali zabezpečené vetranie.
No ak bývate v prašnom či hlučnom prostredí alebo máte v okolí neželaný hmyz, tak varianta s otvoreným oknom neprichádza do úvahy.
V roku 2020 bude na Slovensku platiť legislatíva, podľa ktorej vám neskolauduje ŽIADNY rodinný dom bez RIADENÉHO VETRANIA, pretože stavby musí plniť náročné kritéria z hľadiska spotreby energie. Vedeli ste, že na vetranie sa spotrebuje veľmi veľa energie v zimnom období? Vonku máte v noci -5 až -10°C a vo vnútri chcete mať minimálne 20°C To znamená, že o 25 – 30 stupňov musíte ohriať vzduch, ktorý si do vnútra pustíte. A ten, čo odíde von, vám bez rekuperácie nič nezohreje.