Horvát Servis

klimatizacie

Ako správne nastaviť klimatizáciu

Veľa ľudí porovnáva klimatizáciu s kúrením. Domnievajú sa, že ak si na termostate počas vykurovacieho obdobia nastavia požadovanú normovanú teplotu 20°C, prípadne inú hodnotu, na ktorú vykurujú byt, dom či kanceláriu,  že sa to isté sa dá použiť aj pri klimatizácií. Žiaľ, nie je to celkom tak.

Ak sa mení vonkajšia teplota, mení sa aj vykurovací výkon v kotli, v radiátoroch či inom zdroji tepla. Nemeníte tým nastavenú teplotu, dokonca sa ani absolútna vlhkosť v miestnosti nemusí vôbec meniť. Jediné, čo sa mení, je výkon vykurovacieho telesa a to tak, aby ste sa dobre cítili. A to je vtedy, keď sa dosiahne “tepelná pohoda”. Znamená to, že nám nie je ani teplo ani zima, ani sa nepotíme.

V lete je to trochu zložitejšie. Aj v lete sa počas dňa mení vonkajšia teplota, no zároveň sa mení sa aj absolútna vlhkosť vzduchu.

Absolútna vlhkosť vzduchu – je určená hmotnosťou vodnej pary, ktorá je obsiahnutá v 1 m³ vzduchu.

Vlhký vzduch nám prekáža viac ako vyššia teplota. Dokonca sa v letných mesiacoch stáva, že vonkajšia teplota je 22-24°C, čo má za následok nepríjemné potenie. Hlavne v dopravných prostriedkoch sa nedá vydržať. Je to preto, že všetci čo v autobuse dýchajú, čím sa priestor ešte viac zvlhčuje a čím sa rosia okná. Na povrchu tela máte teplotu mokrého teplomera, o čom sa môžete dočítať viac v e-booku. Stiahnite si ho zdarma tu: https://www.horvatservis.sk/vlhky-vzduch-kedy-je-pre-nas-dobry-a-kedy-nie/

Čo sa deje pri zapnutí klimatizácie

Pri klimatizácií dochádza nielen k zmene teploty, ale aj k absolútnej vlhkosti tým, že klimatizácia odvlhčuje. Pozor, neplatí to pri všetkých typoch klimatizácie. Zároveň platí, že teplotný rozdiel medzi vnútorným klimatizovaným prostredím a vonkajšou teplotou musí byť maximálne 6 stupňov. Uvediem príklad. Ráno zapnete klimatizáciu pri vonkajšej teplote 26°C a nastavíte si 20°C. Ak postupne vonkajšia teplota stúpa, potom si počas dňa meníte aj nastavenú teplotu a pri horúčavách nad 33 stupňov, nemôžete ponechať na klimatizácií nastavenú teplotu z rána. Nastavíte si 26-28°C.

Sú priestory, v ktorých meranie a regulácia funguje automaticky, no tu sa nastavuje teplota pre väčšinu ľudí a vy sa v takomto klimatizovanom priestore nemusíte cítiť komfortne. Takto nastavené parametre nezabezpečia pre každého v miestnosti už spomínanú “tepelnú pohodu”.

Napíšte nám

Chcete sa niečo spýtať, poradiť sa alebo máte záujem o vypracovanie cenovej ponuky? Neváhajte nás kontaktovať.